Cvičení s vlastní vahou

Každý kdo cvičí s pořádným železem, tak tento druh cvičení moc neuznává, ale ne vždycky můžete jít do posilovny. Někdo žádnou poblíž svého bydliště nemá, nebo například není čas kvůli práci. Rád bych Vás teď obecně seznámil se cvičením se vlastní vahou. Tak schválně, kolik z Vás udělá 10 přítahů? Všichni, Dobře. A co 20? už je Vás méně? A co takhle 50 nebo přítahy na jedné ruce? Nikdo? Nezoufejte, já taky ne.

Potřebné vybavení

Velkou výhodou u toho cvičení je to, že si na základní cviky můžete “přestavět” například svůj pokoj. Úplným základem je tady hrazda. V dnešní době je spousta variací. Můžete být upnutá ve futrech, vystouplá ze dveří, a nebo cílenější, například lezecký posilovací panel. Pokud se Vám nechce do hrazdy investovat, podívejte se po svém okolí. I v každé vesnici je dětské hřiště s prolézačkami. Na hrazdě se dá cvičit nekonečná variace přítahů. Ty nejzákladnější jako přítah s nadhmatem a podhmatem nemusím představovat. Pokud si chcete ulehčit trápení nebo dát víc přítahů, řekněte parťákovi ať Vám podrží nohy nebo si pořiďte gumicuk. V dalším kroku by Vám ve vaší domácí posilovně neměly chybět podpěry na kliky a samozřejmě nějaká karimatka či jiná podložka. Spousty cviků se cvičí pouze na zemi. Na internetu najdete nepřeberné množství cviků včetně videí, takže tu popisovat jednotlivé cviky nebudu pokud by o to nebyl přímo zájem. Před každým cvičením nezapomeňte na pořádnou rozcvičku, ale to všichni víte.

pull-ups-ve-chin-ups

Výhody a nevýhody

+ Toto cvičení je relativně bezpečné, lze ho provádět i bez větších předchozích znalostí.

+ Celkové zpevnění těla, flexibilita, vytrvalost

+ Vhodné cvičení pokud jste například na dovolené a nechcete vypadnout z formy

+ Zlepšení držení těla a celkové rovnováhy

 

– Při tomto cvičení nedochází tak k velkému objemovému nárůstu jako u cvičení s činkami.

– Některé cviky jsou opravdu až pro pokročilé a potřebujete k nim silný svalový základ.

– Často potřebná pomoct parťáka

 

Tento článek jsem nepsal s úmyslem pomlouvat klasické zvedání, proti tomu nic nemám. Jen si myslím že občasné zařazení cviků s vlastní váhou do tréninku rozhodně neuškodí spíše hodně prospěje. Já například dělám přítahy na začátku tréninku na rozehřátí a nebo doma na posilovacím panelu, když není zrovna čas na posilovnu.

Mohlo by se ti líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat